احتمال خروج برنج از سفره اقشار ضعیف :

چند سالی است که به علت بحران کم‌آبی با تصویب هیئت وزیران، کشت برنج فقط در استان‌های گیلان و مازندران و بر اساس الگوی کشت وزارت جهاد کشاورزی مجاز اعلام شده و شالی‌کاران سایر استان‌ها با شرایط خاص مجاز به این کار خواهند بود. به‌طوری که کشت برنج در نوبت اول و یا دوم در برخی استان‌ها با ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هایی همراه بوده و باعث شده، سطح زیرکشت برخی از استان‌ها کاهش پیدا کند و کشاورزان به کشت جایگزین مانند:‌کشت آفتابگردان، ‌پنبه،‌ سویا و... رو بیاورند.

همچنین وزارت جهاد کشاورزی باید به منظور بهبود معیشت کشاورزان، افزایش بهره‌وری نهادها و تولید برنج، زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری، احداث و توسعه آب‌بندان‌ها، اجرای روش‌های نوین آبیاری و تکمیل شبکه‌های آبیاری و زهکشی و کمک‌های فنی و اعتباری برای ماشینی کردن، بذرهای اصلاح‌شده، تغذیه متعادل، مدیریت آفات، بیماری‌ها، علف‌های هرز و کشت نشایی در استان‌های گیلان و مازندران و مناطق مشروط مندرج در تبصره‌ها را اجرایی کند.

 

بر اساس آمارهای موجود میزان مصرف آب برای کشت برنج در یک هکتار زمین در استان‌های مختلف، متفاوت است. به طور مثال، میزان مصرف آب در استان مازندران نسبت به استان گلستان به دلیل تبخیر کم آب و سطح بالای آب‌های زیرزمینی کمتر است. بر این اساس، مصرف آب در هر هکتار ارقام محلی 7 هزار مترمعکب و ارقام پرمحصول  8 هزار مترمکعب است. این میزان در استان گلستان بین 12 تا 15 هزار مترمعکب تخمین زده شده است.

طبق گفته‌های معاون بهبود تولیدات گیاهی استان گلستان به ایلنا،‌ میزان مصرف آب در خشکه‌کاری 35 درصد کاهش پیدا می‌کند. به‌طوری که اگر در این روش از سیستم آبیاری نوین استفاده شود میزان مصرف آب 7 هزار مترمکعب خواهد بود؛ در غیر این صورت میزان مصرف آب تا 10 هزار مترمکعب افزایش پیدا خواهد کرد.

حال نگاهی می کنیم به نرخ ارز و تا ثیرات اون به کشت برنج

قیمت تمام شده  برنج با ارز 3800 تومنی سال 96  6500تا 7 هزار تومن بوده 

حالا کاری به اینکه دلار تا 19200 رسید و الان تمامی اجناس ضرروی مردم با همون قیمت یک روز ه محاسبه می گردد بگذریم 

گوشت 30 تومن شده 70  تومن بگذریم مرغ 6 تومنی شده 15 تومن بگذریم 

دلار الان با قیمت 10500 تومنه که نرخ خوده بانک مرکزی هست و تمامی اجناس داخلی و خارجی داره با اوم محاسبه میشه آیا قیمت فروش نه تمام شده برنج ایرانی چقدر باید باشه به نظر شما زیر 15 هزرار تومن میشه درنظر گرفت؟

برنج ایرانی از پارسال تا الان 10 الی بیست درصد گرون شده و رب گوجه فرنگی 300 درصد آیا اون کشاورزی که برنج می کاره و تمام خرج زندگیش از این راه در میاد رب نمی خره.

 


ثبت نظر شما :

نام :

ایمیل :

نظر :کلیه حقوق این سایت برای فروشگاه اداری کالا محفوظ می باشد.
طراحی فروشگاه اینترنتی توسط کالوج


بالا